Parchowo Herb Parchowo Logo
img
Gmina Parchowo
img21-11-2017
imgImieniny: Janusza, Marii, Reginy

img
img29-08-2016 r img Na obozie w Parchowie .

- Myślałem, że to jakiś żart, kiedy tuż przed 22.00 usłyszałem alarm – powiedział Oskar, jeden z uczestników obozu.

Nocny alarm, wspinaczka w Parku Linowym w Ostrzycach, rejs po gdańskim porcie i na Westerplatte pirackim statkiem „Czarna Perła” to tylko niektóre atrakcje przygotowane dla obozowiczów w Parchowie, członków Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych

 

Dzięki dofinansowaniu Fundacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży (PNWM) już po raz dziewiąty grupa młodzieży z Feuerwehr Amt Friesack  oraz członkowie MDP z Gminy Parchowo wraz z opiekunami uczestniczyli w pięciodniowym obozie wypoczynkowo-szkoleniowym pod nazwą „Przyjaźń bez granic”.

Uczestnicy obozu brali udział w zajęciach z ratownictwa medycznego i drogowego, uczestniczyli w spotkaniu z policjantem, który w ciekawy sposób  powiedział o zagrożeniach stosowania dopalaczy. Zapoznali się także z zasadami ochrony przeciwpożarowej oraz mieli okazję praktycznie wykorzystać nabytą wiedzę podczas strażackich manewrów w Gołczewie. Tam musieli "zabezpieczyć teren przed pożarem, aby się nie rozprzestrzeniał". Akcja została przeprowadzona profesjonalnie i  niezwykle sprawnie. Wiedzą oraz umiejętnością orientacji w terenie młodzież musiała się również wykazać podczas nocnego marszu na orientację. W kilkuosobowych grupach mieszanych, wędrując wśród pól i lasu, strażacy zaliczali punkty kontrolne. Po dotarciu do ostatniego zostali odwiezieni do obozowiska. Następnego dnia podsumowano punkty i wręczono wszystkim słodkie upominki.

Oprócz typowych zajęć strażackich uczestnicy obozu bawili się, pływali w jeziorze, zwiedzali i uczyli się języka swoich przyjaciół zza Odry (niemiecka młodzież poznawała j. polski). Młodzi strażacy zwiedzili Zakładową Straż Pożarną działającą przy Lotnisku im. L. Wałęsy w Gdańsku, byli w Parku Linowym w Ostrzycach, płynęli statkiem „Czarna Perła” po gdańskim porcie, zwiedzili Stare Miasto w Gdańsku oraz Jarmark Dominikański. Zarówno niemieckiej, jak i polskiej młodzieży najbardziej spodobały się ćwiczenia strażackie i zabawy w grupach mieszanych zorganizowane przez opiekunów.

Na zakończenie obozu każdy z uczestników otrzymał pamiątkowe zaświadczenie ze zdjęciem wszystkich obozowiczów.

Pogoda i dobry humor wszystkim dopisały. Uczestnicy obozu zadowoleni i wypoczęci wrócili do swoich domów z nadzieją na udział w obozie w Parchowie w przyszłym roku.

Bardzo serdecznie dziękujemy panom strażakom, którzy pozyskali pieniądze z Fundacji PNWM na wypoczynek młodzieży: dh Tomaszowi Majkowskiemu, dh Jerzemu Chylewskiemu, dh Wiesławowi Kinowskiemu, dh Ryszardowi Paszylkowi, dh Romanowi Janta oraz Zofii Warężak. Słowa podziękowania kierujemy również w stronę dyr. szkoły w Parchowie, p. Jerzego Werry, który udostępnił nam budynek, boiska sportowe i szkolny autobus oraz p. Radosławowi Warężakowi za urozmaicone zajęcia sportowe. Dziękujemy opiekunom sprawującym pieczę nad młodzieżą podczas całego obozu oraz paniom kucharkom, które codziennie pieściły nasze podniebienie pysznymi posiłkami.

ET, WZ

Gmina Parchowo ul. Krótka 2, 77-124 Parchowo, tel. (059) 821 48 00, fax. (059) 821 48 01, gmina@parchowo.pl