Parchowo Herb Parchowo Logo
img
Gmina Parchowo
img19-10-2017
imgImieniny: Michaliny, Michała, Piotra

img
img17-08-2016 r img Kolonie w Białym Dunajcu 18 lipca - 31 lipca 2016 r.

W dniach od 18 lipca do 31 lipca 2016 r. czterdzieścioro jeden dzieci, w większości  z rodzin rolników z Gminy Parchowo wraz z opiekunami przebywało na koloniach w Białym Dunajcu.

Program wypoczynku był bardzo bogaty. Na początek uczestnicy zapoznali się z najbliższymi okolicami Białego Dunajca oraz terenem ośrodka. W ośrodku koloniści mogli pokazać swoje talenty, uczestnicząc w różnych grach i zabawach, m.in. w konkursach plastycznych, tanecznych, czy też kabaretowych. Odbył się także konkurs czystości oraz „Randka w ciemno”. Codziennie były również prowadzone gry i zabawy sportowe, a wieczorem odbywały się dyskoteki.

Organizowane były wyjazdy do Zakopanego, gdzie zwiedzano zabytkowy drewniany kościół i cmentarz na Pęksowym Brzysku, Krupówki, Małą, Średnią i Wielką Skocznię.  Odbyła się piesza wyprawa Szlakiem Papieskim z Zębu (jest to rodzinna miejscowość Kamila Stocha oraz najwyżej położona miejscowość w Polsce) na Gubałówkę, skąd koloniści podziwiali panoramę Tatr. Przemierzono także pieszo trasę do Kuźnic, gdzie można zobaczyć stałe ekspozycje  kolekcji wypchanych zwierząt Antoniego Kocyana w Tatrzańskim Parku Narodowym, które powstało w budynkach Wozowni oraz Spichlerza na terenie zespołu dworsko-parkowego w Kuźnicach. Natomiast wizyta w Muzeum Przyrodniczym TPN pokazała, że priorytetem w działaniach jest edukacja dzieci i młodzieży w ciekawy sposób pokazującą florę i faunę Tatr. Ponadto, dzieci również odwiedziły termy „Złoty Potok” w Szaflarach.

Odbyło się także kilka jednodniowych wycieczek, pierwsza do Sanktuarium Matki Boskiej w Ludźmierzu i do Nowego Targu (gdzie można było skosztować prawdopodobnie najlepszych lodów w Polsce). Kolejna do Niedzicy, gdzie spacerowano tamą, znajdującą się na sztucznie zbudowanym jeziorze Czorsztyńskim, a także zwiedzano ruiny zamku Czorsztyńskiego, w których kręcono sceny do filmu „Janosik”. Na dziedzińcu zamku można było usłyszeć przepiękne wykonanie m.in. „Bogurodzicy” w wykonaniu muzyków na dawnych instrumentach i w strojach z epoki. Ponadto w drodze do Niedzicy koloniści zwiedzili zabytkowy, drewniany kościół w Dębnie.

Ponadto odbyły się dwie piesze wyprawy w Tatry z przewodnikiem. Pierwsza, Doliną Kościeliską wraz ze zwiedzaniem Jaskini Mroźnej, Hali na Ornaku i Wąwozu Kraków. Następna, Doliną Strążycką do schroniska u stóp Giewontu oraz wodospadu „Siklawa”, a także spacer pod reglami.

Uczestnicy kolonii także zapoznali się z folklorem górali podhalańskich: strojem, muzyką, tańcem, śpiewem, uczestnicząc w „Wieczorze Góralskim”, który odbył się w naszym ośrodku. Uczestniczono w mszach świętych z udziałem górali w strojach ludowych,  m.in. w kościele w Bańskiej Niżnej. Dzięki naszemu kierowcy J. Głodowskiemu oraz dzieciom z zespołu „Modraki” odbył się pokaz kultury kaszubskiej, który cieszył się nie tylko zainteresowaniem pozostałych kolonistów, ale także mieszkańców najbliższej okolicy.

Po takiej dawce pozytywnych wrażeń wszyscy wrócili do swoich domów. Szczególne podziękowania należy skierować do opiekunek, p. Agnieszki i p. Kasi, które  swoim profesjonalnym i matczynym podejściem zapewniły poczucie bezpieczeństwa i komfortu swoim podopiecznym.

M.E.

Gmina Parchowo ul. Krótka 2, 77-124 Parchowo, tel. (059) 821 48 00, fax. (059) 821 48 01, gmina@parchowo.pl